Dřevěné sošky a dekorace

V této sekci naleznete dřevěné sošky a figurky zvířat, dřevěné postavy lidí i Buddhy a další ručně vyřezávané dekorativní předměty a dárky. Určitě oceníte řemeslnou zručnost výrobců a téměř umělecké ztvárnění.

Zboží je vyráběno v domorodých horských vesnicích severního Thajska. Výrobci jsou rolníci (a samozřejmě také jejich děti), kteří si touto činností vylepšují svůj skromný rozpočet a také vyplňují volný čas mezi sklizněmi.

Zde by bylo na místě uvést na pravou míru rozšířenou domněnku, že tyto sošky jsou vyrobeny z týkového dřeva. Přesto, že se vesnice výrobců nacházejí uprostřed nekonečné džungle a dřeva je zde tudíž dostatek, pokouší se thajská vláda ve spolupráci s místními úřady a starosty a náčelníky vesnic omezit těžbu právě týku. Povolení k jeho těžbě vydává jen nerada a velmi zřídka; také vývozní kontroly jsou velice přísné. Výrobky jsou tudíž zhotovovány ponejvíce z dřeva divoce rostoucího mangovníku, popř. akácie, tedy dřevin, kterých je v tamních lesích převaha. Přesně určit z jakého dřeva je ta či ona soška vyrobena by bylo ovšem nad síly i erudovaných botaniků. Vesničané si určitě nelámou hlavu tím, který strom pokácet a zcela jistě nepostupují podle nějakého botaniky, nebo celníky určeného klíče; prostě jen mýtí džungli, aby tak získali nová místa pro svá políčka.

Dřevořezby pak putují dolů do měst, kde v malých manufakturách dostávají svou konečnou podobu – jsou obroušeny, nabarveny a navoskovány.

Naše nabídka

#

Ptactvo a opeřenci

#

Želvy, žáby, ryby

#

Kočky, velké kočky

#

Sloni

#

Psi

#

Ostatní zvířata

#

Buddhové

#

Postavy lidí

#

Ostatní dekorace